Začíname jazdiť obytným autom. Na čo si dať pozor?

Aj keď ste skúsený vodič, pri prvej jazde obytným autom vás môže čo-to prekvapiť. Alebo máte ako šťastný novopečený majiteľ obytného auta otázky, na ktoré nepoznáte odpovede? V tomto článku si povieme, na čo si pri jazde obytným autom dávať pozor, prípadne čo by ste o šoférovaní obytného auta mali vedieť.

Tipy a triky pri jazde obytným autom

Každý skúsený vodič mi iste dá za pravdu, že každé auto má svoje osobitosti. Zakaždým, keď ako vodič sadnete do iného vozidla, chvíľočku trvá, kým si naň zvyknete. Samozrejme, že to isté platí aj o obytnom aute. Čo by vás mohlo prekvapiť?

  • Zvykajte si na rozmery

Obytné auto je naozaj kolos. Ak ale máte skúsenosti napríklad s dodávkami, v obytnom aute by ste sa mali cítiť ako ryba vo vode. Problémy môžu mať skôr neskúsení šoféri, ktorí v inom ako osobnom aute ešte nesedeli. V tomto prípade odporúčame jazdu obytným autom vyskúšať si „na nečisto“. Nech vaša prvá jazda nie je hneď cesta na dovolenku. Skúste si najprv prebrázdiť cesty vo vašom okolí.

  • Aký vodičský preukaz budete potrebovať?

Na väčšinu obytných áut vám postačí vodičský preukaz skupiny B. Dôležité je, aby hmotnosť vozidla nepresiahla 3,5 tony. Ak si teda nechcete vybavovať špeciálny vodičský preukaz, pri kúpe alebo prenájme obytného auta si určite zistite aj jeho hmotnosť.

  • Pri jazde pozor na…

Uvedomte si, že pri jazde obytným autom veziete poriadny náklad. Prispôsobte teda tomu svoju jazdu. Pozor si dávajte hlavne v ostrých zatáčkach a na úzkych cestách. S trochou cviku však určite nebudete mať problém. Obozretnosti nikdy nie je dosť ani pri jazde na kopcoch. Pri schádzaní sa odporúča nevyhadzovať rýchlosť, ale jazdiť so zaradeným rýchlostným stupňom.

  • Otváraciu dobu kempu si vopred zistite

Aj keď európske krajiny sú v tejto oblasti už pokročilejšie, na Slovensku sú otváracie hodiny kempingových parkovísk o čosi obmedzenejšie. Odporúčame preto všetko si vopred zistiť na internete. Aby ste po príchode na miesto nezostali nepríjemne prekvapený, že kempingová sezóna sa v určitej oblasti ešte vôbec nezačala.

  • K moru aj na lyžovačku

Myslíte si, že obytné auto je vhodné len na letné dovolenky? Mýlite sa. Moderné vozidlá sú vybavené všetkým, čo by ste na zimnej dovolenke mohli potrebovať a špičkové systémy vykurovania sú už samozrejmosťou. Ak sa však rozhodnete vziať obytné auto na zimnú dovolenku, nezabúdajte si pribaliť snehové reťaze a samozrejme, obuť kvalitné zimné pneumatiky!

Ak dodržíte všetky zásady bezpečnej jazdy, dovolenka s obytným autom bude pre vás iste nezabudnuteľným zážitkom.

Autorské právo: goodluz / 123RF Reklamní fotografie

Pridaj komentár